Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 9-04-2014 r. – WPI/200000/43/301/2014

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności gospodarczej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 301/2014

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 07 marca 2014 r. przez przedsiębiorcę (…) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 07 marca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W dniu 03 kwietnia 2014 r. wnioskodawczyni uzupełniła wniosek o wydanie interpretacji o informację niezbędną do rozstrzygnięcia sprawy.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawczyni wskazała, że w okresie (…) do (…) była pracownikiem spółki cywilnej, której jednym z właścicieli jest mąż wnioskodawczyni (wnioskodawczyni pracowała jako krawcowa). wnioskodawczyni z dniem (…) rozpoczęła działalność gospodarcza i przystąpiła do spółki jako wspólnik prowadzący działalność handlową.

Ponadto wnioskodawczyni uzupełniając wniosek w piśmie z dnia 31 marca 2014 r. oświadczyła, że w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 pkt 1 – 5 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy posiada uprawnienie do zastosowania przez okres dwóch lat preferencyjnej (obniżonej) stawki dla ubezpieczenia społecznego.

Wnioskodawczyni przedstawiła własne stanowisko w sprawie.

Wnioskodawczyni we własnym stanowisku w sprawie wskazała, że ma prawo do preferencyjnej stawki dla ubezpieczenia społecznego, gdyż jako wspólnik spółki nie będzie wykonywać czynności w działalności gospodarczej wchodzących w zakres obowiązków w okresie zatrudnienia na umowę o pracę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt. 1) i 2) tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czy nności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie opłacają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które były wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczną szkolę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty, a także gdy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa a art 18a ust. 2 pkt 2) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Natomiast, przystąpienie wnioskodawczyni do spółki cywilnej, w której uprzednio była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, nie jest tożsame ze świadczeniem usług na rzecz byłego pracodawcy, ponieważ z chwilą przystąpienia do spółki ulega zmianie stosunek obligacyjny łączący wspólników spółki cywilnej i w konsekwencji powstaje nowa spółka cywilna. Wspólnik spółki cywilnej podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki działa w rzeczywistości wprawdzie w imieniu spółki, ale na swoją rzecz. Zatem w kontekście art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, stając się wspólnikiem spółki cywilnej, nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą.

Ponadto przepis art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ma zastosowanie do osób określonych w art. 8 ust. 6 pkt 1) powołanej ustawy, a zatem do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Stosownie do ustępu 2 tej ustawy, za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Reasumując w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, podlegając z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ma prawo do deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z powołanym powyżej art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz